click

Έκανε ντόρο με "Μητρογκόλ και "μασκοφόρο" (ΒΙΝΤΕΟ)

• Γράφτηκε από τον

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Εθνική μας για να επικρατήσει της Κύπρου και να πάρε τη δεύτερη νίκη της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Με τρία... δεκάρια!

Χωρίς εκπλήξεις παρέταξε την ενδεκάδα της Ελλάδας ο Μίκαελ Σκίμπε. Ο Γερμανός τεχνικός, όπως αναμενόταν, έπαιξε με τρία δεκάρια πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μήτρογλου, δηλαδή τους Μάνταλο, Φορτούνη και Μπακασέτα. Ο Καρνέζης υπερασπίστηκε την εστία, με τους Τοροσίδη, Παπασταθόπουλο, Μανωλά και Τζαβέλλα. Μανιάτης και Σταφυλίδης ήταν το δίδυμο των ανασταλτικών μέσων στον άξονα.

Δυνατή στη βροχή

Η αναμέτρηση είχε θετική εξέλιξη για την Εθνική μας, παρά την καταρρακτώδη βροχή που έπεφτε στο «Καραϊσκάκης» και το γεγονός, ότι οι Κύπριοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Οι διεθνείς μας, χωρίς να εντυπωσιάσουν, αλλά με αρκετή φαντασία στο παιχνίδι τους, κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό, να περιχαρακώσουν τα μετόπισθεν (Παπασταθοπουλος-Μανωλάς σκούπιζαν ό,τι περνούσε) και να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, οι οποίες ήταν το όπλο του Σκίμπε για να πάρει τον αγώνα. Τα μπακ (Τζαβέλλας-Τοροσίδης) έκαναν συνεχώς ανεβάσματα και η ομάδα πίεζε αρκετά ψηλά. Φάνηκε μάλιστα ότι η επιλογή του Γερμανού με τα τρία ελεύθερα χαφ πίσω από τον επιθετικό άρχισε να αποφέρει καρπούς.

Έχει φαντασία και βρίσκει δίχτυα

Η Ελλάδα ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στο 12', όταν ο Τζαβέλλας έκλεψε την μπάλα από τον Χαραλαμπίδη, μοίρασε στον Φορτούνη, εκείνος έσπασε στον Μήτρογλου, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα με το αριστερό. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και προσπάθησαν να πέσουν τα καρέ του Καρνέζη. Δεν κατάφεραν όμως να βρούνε διαδρόμους και ο μόνος τρόπος για να γίνουν απειλητικοί ήταν μέσω στημένων φάσεων, όπως η κεφαλιά του Λαΐφη (από κόρνερ) στο 27'. Η φαντασία στο παιχνίδι των γηπεδούχων φάνηκε στο 34' όταν ύστερα από αντεπίθεση, ο Φορτούνης άδειασε με ωραία (και συνάμα τόσο απλή) ντρίπλα τον αντίπαλό του, έβγαλε με τη μία στον Μήτρογλου, ο οποίος παρότι πρόλαβε την έξοδο του Παναγή, απέτυχε να τον κρεμάσει με επιτυχία. Ό,τι δεν έκανε ο φορ της Μπενφίκα το κατάφερε όμως 8 λεπτά αργότερα ο Μάνταλος. Ύστερα απο τρομερή γκάφα του Κύπριο πορτιέρε, ο παίκτης της ΑΕΚ τσίμπησε την μπάλα από τον αμυντικό και με ψιλοκρεμαστό πλασέ σημείωσε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Αν έχεις τύχη...

Στο δεύτερο μέρος οι Κύπριοι μπήκαν εξίσου δυνατά και κατέβαλαν προσπάθειες για να μειώσουν στο σκορ. Τα αδέρφια μας έφτιαξαν ευκαιρίες, αλλά ήσαν άτυχοι ή μάλλον οι Ελλαδίτες ποδοσφαιριστές είχαν περισσότερο την τύχη με το μέρος τους. Αυτό φάνηκε σε δύο ευκαιρίες που έχασαν οι φιλοξενούμενοι με την έναρξη της επανάληψης. Στο 53' σε μία φάση... καρμπόν με αυτή στο γκολ του Μήτρογλου, ο Εφραίμε σούταρε με δύναμη από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα χτύπησε πάνω στον Μυτίδη και εξοστρακίστηκε. Τέσσερα λεπτά αργότερα η κεφαλιά του τελευταίου προσέκρουσε στον Μανωλά. Από το 60' και μετά η Ελλάδα ανέλαβε τον έλεγχο, δεν έδωσε όμως τον ίδιο ρυθμό και την ταχύτητα στο παιχνίδι, όπως στο πρώτο 45λεπτο. Συν τοις άλλοις αντιμετώπισε δυσκολίες στη δημιουργία φάσεων αφού η μεγαλόνησος είχε κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Παναγή, ο οποίος δεν απειλήθηκε ούτε από τα σουτ των διεθνών μας.

Ο χρόνος περνούσε και το ματς άρχισε να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού δεν έγιναν ποτέ οι ευκαιρίες που θα μπορούσαν να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα ή το σκορ. Έτσι παρέμεινε το 2-0 με την Ελλάδα να παίρνει τη δεύτερη νίκης στα προκριματικά. Η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει τη Δευτέρα την Εσθονία, η οποία επικράτησε 4-0 του Γιβραλτάρ.

Ramonas

Email: radio@ramona.me

Founder of Ramona.me

Προσθήκη σχολίου

Περί Ευθύνης

Tα άρθρα δεν αποτελούν απαραίτητα θέση του Ramona Radio Tv blog. Αναρτούμε κάθε άρθρο που αποτελεί κατά την γνώμη μας ερέθισμα προς προβληματισμό και σκέψη. Επίσης δημοσιεύουμε κάθε σχόλιο καθώς ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως υιοθετούμε τις απόψεις αυτές και διατηρούμε το δικαίωμα στην μη δημοσιευσή συκωφαντικών η υβριστικών σχολιών. Το Ramona Radio Tv news ουδεμία αστική και ποινική ευθύνη φέρει για τα άρθρα που αναδημοσιεύει η ευθύνη ανήκει στους συντάκτες των αρθρων.