click

Πρόκριση στους «32» του Europa League για τον Ολυμπιακό- Έμεινε στο 1-1 κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις

• Γράφτηκε από τον

Έστω κι αν λόγω χαμένων ευκαιριών ο Ολυμπιακός καρδιοχτύπησε στο φινάλε, το 1-1 με την Γιουνγκ Μπόις του έδωσε την πρόκριση στους «32» του Europa και πλέον κόντρα στον ΑΠΟΕΛ θα παίξει για να αποφύγει τις ομάδες του Tσάμπιονς Λιγκ!

Με τη... φωτιά έπαιξε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις, αλλά τελικά πήρε το αποτέλεσμα που του χάρισε την πρόκριση στους 32 του Europa League, μένοντας στο 1-1 κόντρα στους Ελβετούς.

Η ομάδα του Πάουλο Μπέντο «πέταξε» ουσιαστικά το α’ ημίχρονο, αφού δεν μπόρεσε να δημιουργήσει, δεν κατάφερε να απειλήσει και η μοναδική απειλητική στιγμή σημειώθηκε από μία κεφαλιά του Μποτία από κόρνερ του Φορτούνη.

Στο β’ μέρος οι «ερυθρόλευκοι» πράγματι ήταν... άλλη ομάδα, ωστόσο και πάλι παρουσίασε ανησυχητικές «ασθένειες» που πρέπει να τις γιατρέψει ενόψει της επόμενης φάσης, που το επίπεδο θα είναι ξεκάθαρα ανώτερο.

Ο Φορτούνης ήταν αυτός που με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 48′ άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Οαρό στο 58′ ξανάβαλε τη Γιουνγκ Μπόις στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, αγχώνοντας τους γηπεδούχους μέχρι τέλους, αν και οι Ελβετοί δεν δημιούργησαν ευκαιρίες στην εστία του Λεάλι.

Ο Ολυμπιακός πλέον είναι στους «32» του Europa League και πλέον θα ταξιδέψει στην Κύπρο με στόχο τη νίκη που θα του δώσει και την πρώτη θέση, με την προοπτική μιας πιο ευνοϊκής κλήρωσης.

Πώς έπαιξε

Καμία έκπληξη σε σχέση με όσα δοκίμαζε τις τελευταίες μέρες ο Πάουλο Μπέντο παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις, καθώς η ενδεκάδα που πρόσφερε τις νίκες στα δύσκολα παιχνίδια του Οκτωβρίου και του Νοεμβρίου παρουσιάστηκε και απόψε στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Μοναδική εξαίρεση η χρησιμοποίηση του Λεάλι στη θέση του τερματοφύλακα, αφού ο Ιταλός είναι αυτός που χρησιμοποιείτα στα ματς του Europa League, ενώ ούτως ή άλλως ο Καπίνο είναι τραυματίας.

Το ματς

Μπορεί στα πρώτα δέκα λεπτά ο Ολυμπιακός να εμφάνισε διάθεση να πιέσει και να πετύχει πολύ γρήγορα ένα γκολ που θα τον έβαζε σε θέση οδηγού για την υπόθεση πρόκριση, αποφεύγοντας έτσι το άγχος που προκύπτει από ένα ισόπαλο αποτέλεσμα.

Παρ’ όλα αυτά, η Γιουνγκ Μπόις αφού προσαρμόστηκε στις συνθήκες του ματς και του γηπέδου, αποδείχθηκε ότι είναι πολύ διαβασμένη, καθώς κρατούσε τους γηπεδούχους μακριά από την περιοχή της και παράλληλα κάθε της αντεπίθεση είχε... οσμή ευκαιρίας.

Αυτό αποδείχθηκε στο 17′, όταν ο Οαρό βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Λεάλι, αλλά ο Ιταλός γκολκίπερ ήταν σε απόλυτη ετοιμότητα και αποσόβησε την παραβίαση της εστίας του. Η αντίδραση του Ολυμπιακού στην ευκαιρία του Οαρό ήταν άμεση, όταν στο 23′ ο Μποτία έπιασε την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μβογκό.

Αποδείχθηκε, όμως, ότι αυτή η αντίδραση ήταν απλά στιγμιαία διότι μέχρι τη λήξη του α’ ημιχρόνου δεν σημειώθηκε η παραμικρή ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους», που έμοιαζαν... υπνωτισμένοι.

Το β’ ημίχρονο αποτέλεσε μια απολύτως διαφορετική υπόθεση και μάλιστα από το πρώτο του λεπτό, καθώς λίγα δευτερόλεπτα μετά το σφύριγμα του διαιτητή, ο Ολυμπιακός έχασε τη μεγαλύτερή του ευκαιρία στο ματς μέχρι εκείνη την ώρα.

Ο Σεμπά βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στην περιοχή των φιλοξενούμενων και σε θέση τε-α-τετ με τον Μβογκό, αλλά ο γκολκίπερ των Ελβετών πραγματοποίησε καίρια έξοδο και «καθάρισε» τη φάση. Ο Ολυμπιακός τελικά βρήκε το πολυπόθητο γκολ στην αμέσως επόμενη φάση και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, αφού ο Φορτούνης στο 48′ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ «εκτέλεσε» το Μβογκό για το 1-0 ενώ ο Σεμπά -και πάλι- στο επόμενο λεπτό έχασε την ευκαιρία για το 2-0, αλλά από το σουτ που επιχείρησε, είδε την μπάλα να περνά εκτός εστίας.

Η Γιουνγκ Μπόις αντέδρασε και σχετικά γρήγορα, αφού στο 58′ μια βαθιά μπαλιά στην πλάτη των Μποτία και Ντα Κόστα, βρήκε τον Οαρό, που κοντρόλαρε άψογα την μπάλα και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώριο στον Λεάλι να αποσοβήσει το 1-1.

Πηγή: sport-fm.gr

Ramonas

Email: radio@ramona.me

Founder of Ramona.me

Προσθήκη σχολίου

Περί Ευθύνης

Tα άρθρα δεν αποτελούν απαραίτητα θέση του Ramona Radio Tv blog. Αναρτούμε κάθε άρθρο που αποτελεί κατά την γνώμη μας ερέθισμα προς προβληματισμό και σκέψη. Επίσης δημοσιεύουμε κάθε σχόλιο καθώς ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως υιοθετούμε τις απόψεις αυτές και διατηρούμε το δικαίωμα στην μη δημοσιευσή συκωφαντικών η υβριστικών σχολιών. Το Ramona Radio Tv news ουδεμία αστική και ποινική ευθύνη φέρει για τα άρθρα που αναδημοσιεύει η ευθύνη ανήκει στους συντάκτες των αρθρων.