click

Μάντσεστερ Σίτι - Μπαρτσελόνα 3-1: Η εκδίκηση του Πεπ ήρθε με... ανατροπή

• Γράφτηκε από τον

Ο Μέσι έδωσε νωρίς το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα αλλά η ομάδα του Γκουαρδιόλα με υπομονή γύρισε το ματς –Νίκες με ανατροπή για Άρσεναλ, Μπάγερν ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης λύγισε στο φινάλε την Ροστόφ - Δείτε όλα τα γκολ των αναμετρήσεων

Μια βραδιά γεμάτη ανατροπές και φινάλε ακατάλληλα για καρδιακούς πρόσφερε το πρώτο μέρος της 4ης αγωνιστικής του Champions League.

Στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε πίσω στο σκορ καθώς η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο 20' με τον Μέσι, αλλά οι παίκτες του Γκουαρδιόλα απάντησαν με 3 γκολ για μια μεγάλη νίκη (κυρίως ψυχολογίας) σπάζοντας το αήττητο τον Καταλανών.

Αντιθέτως στα... χασομέρια η Ατλέτικο έκανε το 4Χ4 κόντρα στην εξαιρετική Ροστόφ, ενώ σπουδαίες νίκες με ανατροπή πέτυχαν η Άρσεναλ στην έδρα της Λουντογκόρετς (από 2-0, 2-3) και η Μπάγερν στο Αϊντχόφεν.

Αναλυτικά:

1ος όμιλος
Λουντογκόρετς – Άρσεναλ 2-3
Πριν δύο εβδομάδες η Αρσεναλ έριχνε 6άρα (6-0) στη Λουντογκόρετς και μάλλον πίστεψε ότι θα είχε εύκολο έργο και στη Βουλγαρία. Τελικά κατάλαβε από νωρίς ότι δεν θα ήταν έτσι... Στο 12' οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ, ο Βάντερσον το εκτέλεσε και ο Καφού από κοντά νίκησε τον Οσπίνα (1-0). Τρία λεπτά μετά η Λουντογκόρετς έβαλε και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με το πλασέ του Κεσέρου μετά την ασίστ του Καφού, ο οποίος έκανε ωραία προσπάθεια και γύρισμα από δεξιά.

Για τους Κανονιέρηδες ήταν απαραίτητο να μειώσουν άμεσα και το έκαναν, αφού στο 20' ο Οζίλ μπήκε στην περιοχή από αριστερά και γύρισε για τον Τσάκα, ο οποίος τελείωσε σωστά τη φάση (2-1). Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ μάλλον είχε υπό έλεγχο την κατάσταση και στο 41' ηρέμησε αρκετά καθώς ο Ζιρού με κεφαλιά, προλαβαίνοντας την έξοδο του τερματοφύλακα μετά την σέντρα του Ράμσεϊ, έκανε το 2-2.

Η Αρσεναλ είχε ένα 45λεπτο στη διάθεση της για να βάλει το τρίτο γκολ και να πάρει τη νίκη αλλά το καθυστέρησε αρκετά. Οι Αγγλοι είχαν κάποιες καλές φάσεις αλλά δεν μπορούσαν να βρουν δίχτυα, μέχρι που ανέλαβε ο Οζίλ. Μετά το χατ-τρικ στο 6-0 του Emirates, ο Γερμανός έκανε και πάλι αυτό που έπρεπε στο 88, όταν βγήκε τετ α τετ, απέφυγε τον τερματοφύλακα, έριξε στο έδαφος και τους δύο αμυντικούς που ήταν μπροστά του και πλάσαρε στην κενή εστία (2-3) για να δώσει τη νίκη στους Κανονιέρηδες.
ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Μπόρτζαν, Μίνεφ, Παλομίνο, Μότσι, Ναταναέλ Πιμιέντα, Αντριαναντενενά, Ντιάκοφ, Μαρσελίνιο, Ζόναταν Καφού, Βάντερσον, Κεσέρου.
ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Τζένκινσον, Μουστάφι, Κοσιελνί, Γκιμπς, Κοκελέν, Γκρανίτ Τζάκα, Μεσούτ Εζίλ, Ράμσεϊ, Αλέξις Σάντσες, Ζιρού.

Βασιλεία – Παρί Σεν Ζερμέν 1-2
Στο St Jakob-Park η Παρί Σεν Ζερμέν επιβεβαίωσε ότι δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση αλλά παρ' όλα αυτά πήρε τη νίκη, εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» και θα πάει στο Λονδίνο για να παίξει με την Αρσεναλ την 1η θέση του ομίλου.

Οι Γάλλοι δεν εντυπωσίαζαν κόντρα στους Ελβετούς αλλά κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα αφού στο 43' ο Ματουϊντί, μάλλον κατά λάθος μετά το σουτ του Μενιέ, έκανε το 0-1 με... τακουνάκι. Στο 45' ο Τιάγκο Σίλβα αποχώρησε με τραυματισμό (μπήκε ο Κρικόβιακ), η ομάδα του Ουνάι Εμερι κρατούσε το προβάδισμα αλλά στο 76' η λάθος θέση του Αρεολά στη... γιόμα του Ζούφι έφερε το 1-1.

Ολα έδειχναν ότι οι Παριζιάνοι θα άφηναν δύο πολύτιμους βαθμούς στην Ελβετία αλλά στο 84' οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντιέ και στο 90' ο Μενιέ με τρομερό σουτ εκτός περιοχής, όπως του ήρθε η μπάλα, νίκησε τον Βάτσλικ και λύτρωσε τους Γάλλους (1-2).
ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Βάλτσικ, Γκαμπέρ, Σούχι, Μπαλάντα, Ανταμά Τραορέ, Ταουλάντ Τζάκα, Ντιέ, Ντελγάδο, Μπιάρνασον, Στέφεν, Ντουμπιά.
ΠΑΡΙ ΣΖ: Αρεολά, Μενιέ, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Κουρζαουά, Τιάγκο Μότα, Βεράτι, Ματουιντί, Λούκας Μόουρα, Ντι Μαρία, Καβάνι.

Μπεσίκτας – Νάπολι 1-1
Η Μπεσίκτας έδωσε συνέχεια στο σερί της σκοράροντας για 20ό διαδοχικό ματς εντός έδρας, όμως η Νάπολι, που ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και είχε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες, απάντησε άμεσα και κράτησε την πρώτη θέση στο Group στο οποίο συμμετέχουν επίσης Μπενφίκα και Ντιναμό Κιέβου. Οι Τούρκοι είχαν δοκάρι, όμως οι Ιταλοί τις μεγαλύτερες ευκαιρίες και βάσει αυτών μάλλον αδικούνται από το τελικό 1-1. Κουαρέσμα με πέναλτι και Χάμσικ με σουτάρα τα γκολ.

Καλύτερα μπήκε η ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι στο ματς και είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες, όμως ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει καμία (2', 11'). Αυτές έγιναν 3 για τους Vesuviani στο 13' όταν το βολέ του Καγιεχόν από καλή θέση μετά τη σέντρα του Χισάι έφυγε ψηλά, για να φανεί για πρώτη φορά η Μπεσίκτας στο 21' με το πλασέ στην κίνηση του Αμπουμπακάρ που δεν βρήκε στόχο. Στο 28' οι Αετοί είχαν την καλύτερη φάση τους στο ματς όταν μετά την προσπάθεια του Κουαρέσμα ο Κουλιμπαλί έκανε τσαφ αλλά ο Χάτσινσον που βρήκε την μπάλα μπροστά του σούταρε στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι είχαν ανέβει μετά τα πρώτα 20-25 λεπτά, όμως την τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος την είχε η Νάπολι με τον Καγιεχόν να κάνει τη σέντρα από δεξιά και τον Ινσίνιε το βολέ άουτ.

Και το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για την Νάπολι, με τον Καγιεχόν να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Φάμπρι μετά την υπέροχη πάσα του Ινσίνιε, όμως έκανε κακό σκάψιμο στο τελείωμα. Στο 63' ο Σάρι έβγαλε τον Γκαμπιαντίνι και έβαλε τον Μέρτενς, η Νάπολι είχε τον έλεγχο, όμως βρέθηκε να χάνει στο 78'. Ο Μακσίμοβιτς έκανε χέρι στο γύρισμα του Αμπουμπακάρ και ο Κουαρέσμα νίκησε από την βούλα τον Ρέινα παρότι έπεσε καλά και βρήκε την μπάλα. Το 1-0 όμως κράτησε μόλις 3 λεπτά και αυτό συνέβη εξαιτίας/χάρη στον Χάμσικ. Ο Σλοβάκος έπιασε τρομερό τεχνικό σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον Φάμπρι. Στις καθυστερήσεις οι Ναπολιτάνοι είχαν ακόμα δύο ευκαιρίες με Μέρτενς και Ινσίνιε, όμως το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Φάμπρι, Μπεκ, Μαρσέλο, Ροντόλφο, Τόσιτς (24' Τζενκ Τοσούν), Χάτσινσον, Γκιοκχάν Ινλέρ (66' Ογκουζχάν Εζιακούπ), Τολγκάι Αρσλάν, Κουαρέσμα, Αντριάνο, Αμπουμπακάρ.
ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Ίσαϊ, Μακσίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Ζορζίνιο (79' Ντιαουαρά), Αλάν (81' Ζελίνσκι), Χάμσικ, Καγιεχόν, Ινσίνιε, Γκαμπιαντίνι (63' Μέρτενς).

Μπενφίκα - Ντιναμό Κιέβου 1-0
Μετά το διπλό την προηγούμενη αγωνιστική στην Ουκρανία (0-2), οι Αετοί νίκησαν για δεύτερη φορά στον όμιλο την Ντιναμό και εκμεταλλεύτηκαν στην ισοπαλία της Πόλης.

Η ομάδα του Ρουί Βιτόρια πλέον είναι ισόβαθμη με την Νάπολι στους 7 βαθμούς και μπήκε για τα καλά στη μάχη ακόμα και για την πρωτιά. Οι Λουζιτανοί προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Βίντα τράβηξε τον Λουιζάο μέσα στην περιοχή και ο Σάλβιο από τα 11 βήματα έγραψε το 1-0 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Μπενφίκα θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το ματς αλλά ύστερα από ατομική προσπάθεια και σουτ, ο Γκονσάλο Γκουέντες λίγο έλειψε να... σπάσει το δοκάρι.

Η Ντιναμό έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει αποτέλεσμα στο 68' όταν κέρδισε πέναλτι ύστερα από ανατροπή του Γκονσάλες από τον keeper της Μπενφίκα. Ο Εντερσον Μοράες όμως έπεσε σωστά και απέκρουσε την εκτέλεση του Ζούνιορ Μοράες και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.
ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Έντερσον Μοράες, Νέλσον Σεμέντο, Λουιζάο, Λίντελεφ, Άλεξ Γκριμάλδο, Φέισα (59' Σάμαρης), Πίτσι, Σάλβιο, Σέρβι, Γκονσάλο Γκέντες (87' Αντρέ Αλμέιδα), Μήτρογλου (70' Ραούλ Χιμένες).
ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Ρουντκό, Μοροζιούκ, Χατσερίντι, Βίντα, Μακαρένκο, Ριμπάλκα, Σιντορτσούκ (76' Οριχνόβσκι), Μπουγιάλσκι (87' Γκρόμοβ), Τσιγκάνκοβ (61' Μπεσέντιν), Ντέρλις Γκονσάλες, Ζούνιορ Μοράες.

1. Νάπολι 7 (9-7)
2. Μπενφίκα 7 (6-5)
3. Μπεσίκτας 6 (6-5)
4. Ντινάμο Κιέβου 1 (2-6)

3ος όμιλος
Μάντσεστερ Σίτι – Μπαρτσελόνα 3-1
Τι χρειάζεται η Σίτι για να γίνει μεγάλο club στην Ευρώπη; Να νικήσει τους μεγαλύτερους. Και να που το έκανε. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα έβγαλε τον προσωπικό εγωισμό και τον πέρασε στους παίκτες του. Εστησε τους Πολίτες μαεστρικά και εκείνοι πέτυχαν την τεράστια ανατροπή, για να φτάσουν στο ονειρικό 3-1 επί της Μπαρτσελόνα. Μέχρι αυτήν την επιτυχία, η αγγλική ομάδα ήταν από τις καλύτερες «πελάτισσες» των Μπλαουγκράνα έχοντας 5x5 ήττες στο θεσμό. Ωσπου κατάφερε να πανηγυρίσει για πρώτη φορά.

Και μάλιστα κόντρα στους οιωνούς και το ξεκίνημα του αγώνα. Στο 10' δεν δόθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Στέρλινγκ από τον Ουμτιτί και στο 22' ήρθε το 0-1. Ο Μέσι ξεκίνησε και ολοκλήρωσε την αντεπίθεση με τον Νεϊμάρ να μεσολαβεί με την ασίστ και τον Αργεντινό στην 100ή συμμετοχή του στο σεντόνι να ξεπερνάει τον Ραούλ σε γκολ στους ομίλους (54').

Ολα έδειχναν ακόμα μία σφαλιάρα της αγαπημένης του Μπάρτσα προς τον Πεπ. Ωστόσο, οι Αγγλοι ξαφνικά έκαναν δικό τους το γήπεδο και εκμεταλλευόμενοι τις σοβαρές απουσίες των φιλοξενούμενων, το γύρισαν. Ο Γκουντογκάν ισοφάρισε (39') μετά από συνδυασμό των Στέρλινγκ-Αγουέρο και στο 41' ο Αγουέρο έξυσε το αριστερό δοκάρι. Πλέον οι γηπεδούχοι ήταν αφεντικά και δικαιώθηκαν στο 50', με τον Τερ Στέγκεν να εκτιμάει λάθος το γκολ-φάουλ του Ντε Μπρόινε.

Ο Αντρέ Γκόμες άγγιξε την ισοφάριση (65'), αλλά βρήκε στο δοκάρι και στο αμέσως επόμενο λεπτό ακούμπησε στο σίδερο το πλασέ του Ντε Μπρόινε. Οι Πολίτες όχι μόνο δεν κινδύνεψαν, αλλά είχαν ακόμα ένα. Κανονικά βέβαια δεν θα έπρεπε να μετρήσει το τρίτο, καθώς η μπάλα στρώθηκε στον Γκουντογκάν από το χέρι του Αγουέρο. Εγραψε όμως κανονικά και ο Γερμανός μέσος έκανε την δεύτερη ντομπλέτα του μέσα σε 74 ώρες, όσες δηλαδή είχε και σε οκτώ χρόνια καριέρας, ενώ ήταν η πρώτη φορά από το 2008 που κάποιος έβαλε δύο γκολ στο Champions League κόντρα στην Μπάρτσα.

Κάπως έτσι η Σίτι ψήλωσε αυτό το βράδυ και μπήκε σε τροχιά πρόκρισης, κάτι που δεν ήταν βέβαιο πριν το μεγάλο ματς. Και η Μπαρτσελόνα πάντως μαθηματικά δεν έχει περάσει ακόμα, κάτι που λογικά θα συμβεί την επόμενη αγωνιστική...

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Καμπαγιέρο, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Στόουνς, Κολάροφ, Φερναντίνιο (60' Φερνάντο), Γκουντογκάν, Στέρλινγκ (71' Χεσούς Νάβας), Σίλβα, Ντε Μπρόινε (89' Νολίτο), Αγουέρο
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ουμτιτί, Μασεράνο, Ντιν, Σέρζι Ρομπέρτο, Ράκτιτς (61' Αρντά Τουράν), Μπουσκέτς, Αντρέ Γκόμες (76' Ραφίνια), Νεϊμάρ, Μέσι, Λουίς Σουάρες.

Γκλάντμπαχ – Σέλτικ 1-1
Η λογική ορίζει ότι θα πάρει την 3η θέση. Ωστόσο, η Γκλάντμπαχ είχε στα δικά της χέρια την εντός αναμέτρηση με την Σέλτικ.

Προηγήθηκε με τον Στιντλ (32'), έχασε ευκαιρίες και αντί να κλειδώσει τον αγώνα, ισοφαρίστηκε.

Στο 75' ο Κορμπ ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ντεμπελέ και αποβλήθηκε, με τον επιθετικό της Σέλτικ να ευστοχεί από τα 11 βήματα και να βάζει την ομάδα του στο κόλπο της 3ης θέσης.

Οσο για τους Γερμανούς, έχουν να υποδεχτούν την Σίτι και ακόμα έχουν πιθανότητες για την μεγάλη έκπληξη.
ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Κορμπ, Στρομπλ (77' Γιάντσκε), Βέστεργκααρντ, Ελβέντι, Κράμερ, Φάμπιαν Τζόνσον, Βεντ, Στιντλ (81' Ραφαέλ), Τοργκάν Αζάρ (69' Χέρμαν), Χαν.
ΣΕΛΤΙΚ: Γκόρντον, Λούστιγκ, Σβιατσένκο, Γκαμπόα (85' Χέντερσον), Ισαγκίρε, Σκοτ Μπράουν, Άρμστρονγκ, Ρόγκιτς (69' ΜακΓκρέγκορ), Φόρεστ (60' Ρόμπερτς), Σινκλέρ, Ντεμπελέ.

1. Μπαρτσελόνα 9 (14-4)
2. Μάντσεστερ Σίτι 7 (10-8)
3. Γκλάντμπαχ 4 (4-7)
4. Σέλτικ 2 (4-13)

4ος όμιλος
Ατλέτικο – Ροστόφ 2-1
Η Ατλέτικο φλέρταρε επικίνδυνα με τη γκέλα, η Ροστόφ αντιστεκόταν με όλες τις δυνάμεις της, αλλά όταν στην ομάδα υπάρχει ο Γκριζμάν τότε όλα είναι δυνατά!

Ο Γάλλος με τέρμα στις καθυστερήσεις λύτρωσε τους Μαδριλένους, τους έδωσε εισιτήριο για τους «16», παράλληλα τους έφερε ακόμα μια ανάσα από την πρωτιά.

Η Ατλέτικο έκανε το 4 στα 4 επικρατώντας 2-1 των Ρώσων. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν τους Ρώσους, ωστόσο Καράσκο, Γκριζμάν και Σαούλ δε μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Τη λύση έδωσε ο Γάλλος στο 28', η μπάλα έφτασε από κεφαλιά του αμυντικού και με ένα απίθανο τέρμα έδωσε προβάδισμα.

Η απάντηση όμως ήταν άμεση και δυο λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση. Ο Πολόζ τράβηξε τέσσερις αμυντικούς πάνω του, έδωσε τη σωστή στιγμή στον Αζμουν, ο οποίος πέτυχε το 1-1. Μάλιστα, έγινε ο πρώτος Ιρανός (εκτός ομάδας από Γερμανία) που σκοράρει στη διοργάνωση.

Η είσοδος του Γκαμεϊρό στην επανάληψη έδωσε ώθηση στην Ατλέτικο που έκλεισε στην εστία της την Ροστόφ. Χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες, όμως στις καθυστερήσεις ο Γκριζμάν διαμόρφωσε το 2-1! Ηταν το 11ο γκολ στο Champions League και μόνο ο Αραγονιές έχει περισσότερα με την Ατλέτικο στη διοργάνωση.
ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Βρσάλκο, Σάβιτς, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Γκάμπι, Κόκε, Σαούλ (58' Γκαμεϊρό), Καράσκο (79' Κορέα), Γκριεζμάν, Τόρες.
ΡΟΣΤΟΦ: Τζανάεβ, Καλάτσεβ (73' Τερέντγιεβ), Μέβλια, Θέσαρ Νάβας, Γκρανάτ, Κουντριασόβ, Ερόχιν (45+3' Πρεπέλιτα), Νομπόα, Γκάτσκαν, Αζμούν (70' Ντουμπιά), Πόλοζ.

Αϊντχόφεν – Μπάγερν 1-2
Η Μπάγερν εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αλλά... χαλάστηκε με τη νίκη της Ατλέτικο στις καθυστερήσεις.

Οι Βαυαροί ήταν εξαιρετικοί και το 2-1 τους... αδικεί, αφού είχαν πολλές φάσεις για περισσότερα γκολ! Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και μόλις στο 4' η κεφαλιά του Λεβαντόφσκι βρήκε το δοκάρι.

Η πίεση συνεχίστηκε, αλλά ούτε ο Ρόμπεν κατάφερε να σκοράρει. Στην πρώτη της φάση η PSV βρήκε δίχτυα, με τον... βοηθό να είναι εκτός γηπέδου, μιας και ο Αρίας σκόραρε από πεντακάθαρη θέση οφσάιντ.

Ο Τσάμπι Αλόνσο είχε εξαιρετική φάση στο 21', αλλά δεν ήταν ουσιαστικός. Στο 29' οι Βαυαροί βρέθηκαν μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά πάλι ο Λεβαντόφσκι βρήκε δοκάρι! Ωστόσο, στο 33' ήρθε το γκολ. Πέναλτι από τον Γκουαρδάδο και ο Πολωνός πέτυχε το 1-1!

Το πάνω χέρι και στην επανάληψη η Μπάγερν και στο 73' πάλι ο Λεβαντόφσκι σκόραρε για το 2-1. Μάλιστα, στο 85' είχε και τρίτο δοκάρι!!!
ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Πασφίρ, Άριας, Ισιμά-Μιρέν, Έκτορ Μορένο, Βίλεμς (46' Μπρενέ), Σβάαμπ, Ράμσελααρ (74' Ζίντσενκο), Γκουαρδάδο, Πρέπερ, Περέιρο (67' Μπέρχβαϊν), Λουκ ντε Γιονγκ.
ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Χούμελς, Τζερόμ Μπόατενγκ, Αλάμπα, Τσάμπι Αλόνσο, Κίμιχ (64' Κομάν), Βιδάλ, Ρόμπεν (64' Ντόουγκλας Κόστα), Τόμας Μίλερ (85' Ρενάτο Σάντσες), Λεβαντόβσκι.

Περί Ευθύνης

Tα άρθρα δεν αποτελούν απαραίτητα θέση του Ramona Radio Tv blog. Αναρτούμε κάθε άρθρο που αποτελεί κατά την γνώμη μας ερέθισμα προς προβληματισμό και σκέψη. Επίσης δημοσιεύουμε κάθε σχόλιο καθώς ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως υιοθετούμε τις απόψεις αυτές και διατηρούμε το δικαίωμα στην μη δημοσιευσή συκωφαντικών η υβριστικών σχολιών. Το Ramona Radio Tv news ουδεμία αστική και ποινική ευθύνη φέρει για τα άρθρα που αναδημοσιεύει η ευθύνη ανήκει στους συντάκτες των αρθρων.