click

Με άγριες διαθέσεις ο Ολυμπιακός…

• Γράφτηκε από τον

Έκανε πλάκα στην Αστάνα ο Ολυμπιακός και μαζί βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν άνετα στο 4-1 στο Φάληρο κάνοντας στο δεύτερο ημίχρονο συντήρηση δυνάμεων ενόψει του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ...

Σαρωτικοί ήταν οι Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Μπέντου έδειξαν από το ξεκίνημα τις διαθέσεις τους και αξιοποιώντας ένα «τρελό» δεκάλεπτο καθάρισαν από νωρίς τη νίκη με τέρματα των 25’ Φιγκέιρας, 33’ Ελιουνούσι και Σεμπά 34’.Στο δεύτερο 45λεπτο έπεσε ο ρυθμός. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν έπειτα από λάθος του Λεάλι και στη συνέχεια έμειναν με δέκα. Το τελικό σκορ στο «Καραϊσκάκη» έγραψε ο Σεμπά από το 65’.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Ολυμπιακός-Αστάνα 4-1
(25’ Φιγκέιρας, 33’ Ελιουνούσι, 34’, 65’ Σεμπά – 54′ Καπανάνγκα)

Το ματς:
Πιο ζωηρό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο «Καραϊσκάκη». Οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν την παθητικότητα της Αστάνα και πίεσαν από τα πρώτα λεπτά. Με επιθέσεις κυρίως από τα άκρα και κάθετο παιχνίδι, οι παίκτες του Μπέντο έμπαιναν με ευκολία στην περιοχή του Έριτς, τον οποίο ζέσταναν για τα καλά. Απ’ την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να βγάλουν οργανωμένη επίθεση και μοιραία βρέθηκαν κλεισμένοι στο μισό του γηπέδου.

inner

Μια-δυο-τρεις και η ζημιά στην άμυνα των φιλοξενούμενων έγινε με τον Φορτούνη να κάνει εκπληκτική προσπάθεια και να σερβίρει το 1-0 στον αμαρκάριστο Φιγκέιρας (25’). Μετά το πρώτο γκολ άρχισε η κατηφόρα. Οι Πειραιώτες ρόλαραν και έκαναν το 3-0 με δύο τέρματα τσακ-μπαμ από τους Ελιουνούσι (33’) και Σεμπά (34’). Η Αστάνα δεν μπορούσε με τίποτα να βγάλει αντίδραση, ενώ είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 37’ όταν ο Άνισιτς σημάδεψε από κοντά το οριζόντιο δοκάρι του Καπίνο.

Δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός ήταν εμφανές πως είχε το μυαλό του και στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ οπότε κατέβασε στροφές. Η χαλαρότητα έφερε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους που μείωσαν με τον Καπανάνγκα έπειτα από λάθος του Λεάλι. Λίγο αργότερα, η Αστάνα είδε την φόρα της να κόβεται απότομα όταν ο Κάνιας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη (58’) και στο... καπάκι οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 4-1 με το δεύτερο γκολ του Σεμπά στο 65ο λεπτό.

inner

Το πέρασμα των λεπτών βρήκε τις γραμμές των δύο ομάδων αρκετά ανοιχτές, αλλά ήταν εμφανές τουλάχιστον από την πλευρά των Πειραιωτών πως δεν υπήρχε διάθεση για να ξαναπατήσουν το γκάζι. Έτσι, κρατώντας την μπάλα στα πόδια τους «ροκάνισαν» χωρίς κανένα πρόβλημα τον χρόνο περιμένοντας το τελευταίο σφύριγμα του Στίλερ στο ματς.

Οι συνθέσεις:
Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Μποτία, Ντα Κόστα, Μιλιβόγεβιτς (74’ Καμπιάσο), Μάρτινς, Φορτούνης (79’ Μπουχαλάκης), Ελιουνούσι (69’ Μανθάτης), Σεμπά, Καρντόσο

Στον πάγκο: Καπίνο, , Τσόρι, Βιάνα, Ιντέγε

Αστάνα (Στάνιμιρ Κόλεβ): Έριτς, Μπεϊσεμπέκοβ, Μάλι, Άνισιτς, Λογκβινέκο, Σόμκο, Ταγκιμπέργκεν (63’ Μουζίκοβ), Τουμάσι, Κάνιας, Καπανάγκα (72’ Ντεσπότοβιτς), Νουρσεμπάγιεβ (59’ Σίτοβ)

Περί Ευθύνης

Tα άρθρα δεν αποτελούν απαραίτητα θέση του Ramona Radio Tv blog. Αναρτούμε κάθε άρθρο που αποτελεί κατά την γνώμη μας ερέθισμα προς προβληματισμό και σκέψη. Επίσης δημοσιεύουμε κάθε σχόλιο καθώς ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως υιοθετούμε τις απόψεις αυτές και διατηρούμε το δικαίωμα στην μη δημοσιευσή συκωφαντικών η υβριστικών σχολιών. Το Ramona Radio Tv news ουδεμία αστική και ποινική ευθύνη φέρει για τα άρθρα που αναδημοσιεύει η ευθύνη ανήκει στους συντάκτες των αρθρων.