click

Ολυμπιακός-Άρης 4-1: Πάρτι γενεθλίων με ξέσπασμα και Ποντένσε (photos)

• Γράφτηκε από τον

Εορταστική… τεσσάρα του Ολυμπιακού κόντρα στον Άρη.

Με την αποτελεσματικότητα που του έλειψε σε πολλά παιχνίδια φέτος, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 3-1 επί του Άρη και γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 94α γενέθλια του συλλόγου. Στο πρώτο ημίχρονο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που δημιούργησε, καθώς σκόραρε με τους Μασούρα (27’) και Ποντένσε (35’) στις τρεις τελικές που δημιούργησε. Ο Άρης είχε ευκαιρίες, αλλά έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Οι «κίτρινοι» μείωσαν στο 74’ με τον Μαρτίνες, αλλά ο Ποντένσε στο 75’ τους έκοψε κάθε όρεξη, γράφοντας το 3-1. Ο Γκερέρο έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, γράφοντας στο 90’ το 4-1.
Ορεξάτα ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τον Ολυμπιακό και τον Άρη να ψάχνουν το γκολ από τα πρώτα λεπτά. Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να πιέσουν την άμυνα των «ερυθρόλευκων», αλλά οι επιλογές στην τελική προσπάθεια δεν ήταν καλές, ούτε όταν ο Γιουνές βγήκε στην αντεπίθεση στο 16’, ούτε στο άστοχο πλασέ του Φετφατζίδη στο 24’.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και στο 27’ σε μια υποδειγματική επίθεση, ο Φορτούνης έβγαλε την κάθετη πάσα για τον Ελαμπντελαουΐ κι εκείνος γύρισε για τον Μασούρα, που με πλασέ πέτυχε το 1-0. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν, με τον Άρη να μην μπορεί να αντιδράσει. Και στο 35’ ο Μασούρας έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Ποντένσε, με τον Πορτογάλο να μπαίνει στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Κουέστα για το 2-0. Οι «κίτρινοι» δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός έριξε ταχύτητα, αλλά είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 47’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, όταν σε σουτ του Κούρτη, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βέλεθ, ο οποίος έπεφτε, ωστόσο ο διαιτητής Σιδηρόπουλος το θεώρησε ακούσιο. Η επόμενη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν στο 65’, με το σουτ του Φορτούνη να περνά πάνω από την εστία του Κουέστα. Στο 68’ ο Βαλεριάνος έπιασε το σουτ, αλλά ο Σα απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο Μαρτίνες στο 74’, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ολυμπιακού, με σουτ μείωσε σε 2-1. Πριν προλάβουν να χαρούν οι «κίτρινοι», ο Ποντένσε απάντησε και στο 75’ σκόραρε για το 3-1. Στα τελευταία λεπτά ο Άρης προσπάθησε να ψάξει το γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρει, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δώσει χώρο στους φιλοξενούμενους. Στο 90’ όμως ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση και ο Γκερέρο με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Μεριά, Μιράντα, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Φορτούνης (84’ Καμαρά), Μασούρας (70’ Ανδρούτσος), Χασάν (62’ Γκερέρο).

Άρης (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Κόρχουτ, Ρόουζ, Βέλεθ, Βαλεριάνος, Λάρσον, Ματίγια (78’ Μπάσα), Σιώπης, Ματέο Γκαρσία, Γιουνές, Φετφατζίδης (57’ Μαρτίνες).

Ramonas

Email: radio@ramona.me

Founder of Ramona.me

Προσθήκη σχολίου

Περί Ευθύνης

Tα άρθρα δεν αποτελούν απαραίτητα θέση του Ramona Radio Tv blog. Αναρτούμε κάθε άρθρο που αποτελεί κατά την γνώμη μας ερέθισμα προς προβληματισμό και σκέψη. Επίσης δημοσιεύουμε κάθε σχόλιο καθώς ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως υιοθετούμε τις απόψεις αυτές και διατηρούμε το δικαίωμα στην μη δημοσιευσή συκωφαντικών η υβριστικών σχολιών. Το Ramona Radio Tv news ουδεμία αστική και ποινική ευθύνη φέρει για τα άρθρα που αναδημοσιεύει η ευθύνη ανήκει στους συντάκτες των αρθρων.