click

Ριζούπολη, Ελλάδα-Πορτογαλία 2-1: Η Εθνική νίκησε και στη «ρεβάνς» του τελικού του Euro 2004

• Γράφτηκε από τον

Ανημέρα της επετείου της κατάκτησης του Euro 2004, οι Εθνικές ομάδες Ελλάδας και Πορτογαλίας βρέθηκαν αντιμέτωπες στο γήπεδο της Ριζούπολης σε μια επανάληψη του ιστορικού τελικού του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος - Κι όπως τότε στην Λισαβόνα έτσι και σήμερα η Ελλάδα επικράτησε με 2-1 χάρις στα γκολ των Κατσουράνη, Χαριστέα ενώ μείωσε ο Πόστιγκα  - Μαγική βραδιά με τον κόσμο να τιμά και να αποθεώνει τους παίκτες και των δύο ομάδων

Το πιο όμορφο ποδοσφαιρικό παραμύθι ζωντάνεψε ξανά στο γήπεδο της Ριζούπολης, που μετατράπηκε σε... Ντα Λουζ για να υποδεχθεί τις ομάδες της Ελλάδας και της Πορτογαλίας οι οποίες σαν σήμερα πριν από 15 χρόνια τέθηκαν αντιμέτωπες στον τελικό του Euro 2004 με την Εθνικής μας να γράφει ιστορία χάρις στο γκολ του Χαριστέα. Το «γκολ των αγγέλων» όπως είχε χαρακτηριστεί με το κόρνερ του Μπασινά και την κεφαλιά του Χαριστέα...

Βίντεο φιλικος αγώνας αναβίωσης του τελικού του EURO 2004 με την Πορτογαλία

«15 χρόνια Euro 2004», Legends 2004-Portugal Legends, Φιλανθρωπικός Αγώνας

Οι αναμνήσεις ξαναγύρισαν λοιπόν, με τους περίπου 10.000 Έλληνες φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες να αποθεώνουν και τις δύο ομάδες και να ξαναζούν το remake του θριάμβου με την ομάδα του Ότο Ρεχάγεκλ να δείχνει λιγότερη επηρεασμένη από το πέρασμα του χρόνου συγκριτικά μ' αυτήν του Φερνάντο Σάντος (ο νυν τεχνικός της Πορτογαλίας και πρώην της Ελλάδας ήταν μια από τις προσθήκες των αντιπάλων μας, ενώ εμείς παραταχθήκαμε με τους 23 του τελικού).
filiko_euro_2004_rexagel
riz1
riz2
Ειδικά στο πρώτο 20λεπτο οι παίκτες του αεικίνητου Ρεχάγκελ (στην παρουσίαση μπήκε χορεύοντας και δεν σταμάτησε να δίνει οδηγίες) ήταν... καταιγιστικοί και έδειξαν να το θέλουν περισσότερο.

Με πίεση από ψηλά, με... τρεξίματα σχεδόν κανονικών ποδοσφαιριστών, δημιουργήσαμε νωρίς προϋποθέσεις για γκολ και τελικά αυτό ήρθε στο 17' σε μια εξαιρετική φάση.

Σέντρα Σεϊταρίδη, κεφαλιά Κατσουράνη, απίθανη επέμβαση Μπαϊα όμως η μπάλα βρήκε το δοκάρι και ο Κατσούρ από κοντά πέτυχε το 1-0.
rizoupoli_koupa
Ο κόσμος το απολάμβανε, οι Πορτογάλοι με την είσοδο του Μποσίνγκουα μπήκαν κι αυτοί στο ματς, αλλά λίγο μετά την έναρξη του Β' ημιχρόνου (από 40 λεπτά το κάθε ένα) ξύπνησαν οι.. εφιάλτες.

Ο Πάουλο Σάντος έχασε τη μπάλα, ο Χαριστέας ήταν εκεί κι από κοντά πέτυχε το 2-0. Το 2004 ο χρυσός σκόρερ είχε αφιερώσει το γκολ στον ανιψιό του, έχοντας τη φωτογραφία του στο μπλουζάκι κάτω από την φανέλα, σήμερα όμως το αφιέρωσε στον πατέρα του τον οποίο έχασε πριν από δύο εβδομάδες...
rizoupoli_pavlopoulos2
rizoupoli_pavlopoulos
rizoupoli_veggalika

Οι Πορτογάλοι πάντως επέστρεψαν γρήγορα στο ματς καθώς ο Χέλντερ Πόστιγκα στο 5' με άπιαστο σουτ πέτυχε το 2-1, ωστόσο στο επόμενο λεπτό θα μπορούσαμε να είχαμε κλειδώσει τη νίκη όταν ο Χαριστέας κέρδισε πέναλτι (αν υπήρχε VAR ο Σιδηρόπουλος θα το έπαιρνε πίσω), αλλά ο Πάουλο Σάντος απέκρουσε την εκτέλεση του Τσιάρτα.

Legends 2004 1

Legends 2004 2

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα θύμισε έντονα τον τελικό του Ντα Λουζ, με τους Πορτογάλους να διεκδικούν παθιασμένα την ισοφάριση (όπως τότε), αλλά την ελληνική ομάδα να αντέχει ως το φινάλε.
filiko_euro_2004_art
Ένα φινάλε που βρήκε τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να ΄κάνουν μαζί το γύρο του θριάμβου, γνωρίζοντας την αποθέωση και πιασμένοι χέρι, χέρι να κάνουν το «όλε, όλε» με τον κόσμο που δεν σταματούσε να χειροκροτεί..

filiko_euro_2004
filiko_euro_2004_2
filiko_euro_2004_3

Οι συνθέσεις:
Ελλάδα (Ότο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Καψής, Δέλλας, Φύσσας, Μπασινάς, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Ζαγοράκης, Γιαννακόπουλος, Χαριστέας – Χαλκιάς, Κατεργιαννάκης, Γκούμας, Καφές, Τσάρτας, Νταμπίζας, Γεωργιάδης, Βενετίδης, Βρύζας, Παπαδόπουλος
Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Μπαΐα, Καρβάλιο, Πετίτ, Παουλέτα, Μιγκέλ, Βαλέντε, Μέντες, Μανίς, Ντέκο, Ποστίγκα, Αντράντε

filiko_euro_2004_6
filiko_euro_2004_4

Χαμένο πέναλτι για την ελληνική ομάδα, το οποίο κέρδισε ο Χαριστέας, αλλά ο Πάουλο Σάντος εξιλεώθηκε για το δεύτερο γκολ και έδιωξε!

Έχει ανοίξει πλέον το παιχνίδι με τους δύο προπονητές να κάνουν συνεχώς αλλαγές και να ζουν το ματς, όπως κι οι ποδοσφαιριστές τους!

Πλέον οι αλλαγές γίνονται με καταιγιστικό ρυθμό, θυμίζοντας χάντμπολ καθώς παίκτες μπαίνουν και βγαίνουν την ώρα που ο αγώνας εξελίσσεται...

Περί Ευθύνης

Tα άρθρα δεν αποτελούν απαραίτητα θέση του Ramona Radio Tv blog. Αναρτούμε κάθε άρθρο που αποτελεί κατά την γνώμη μας ερέθισμα προς προβληματισμό και σκέψη. Επίσης δημοσιεύουμε κάθε σχόλιο καθώς ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως υιοθετούμε τις απόψεις αυτές και διατηρούμε το δικαίωμα στην μη δημοσιευσή συκωφαντικών η υβριστικών σχολιών. Το Ramona Radio Tv news ουδεμία αστική και ποινική ευθύνη φέρει για τα άρθρα που αναδημοσιεύει η ευθύνη ανήκει στους συντάκτες των αρθρων.