click

8ος Ημιμαραθώνιος: 22.000 δρομείς «κατέλαβαν» την Αθήνα

• Γράφτηκε από τον

Μικροί – μεγάλοι, οικογένειες με παιδιά και... κατοικίδια, Έλληνες και ξένοι, κατέκλυσαν τους δρόμους του κέντρου της πρωτεύουσας – Δείτε φωτογραφίες

Με 22.000 δρομείς γέμισε το πρωί της Κυριακή το κέντρο της Αθήνας. Μικροί και μεγάλοι, οικογένειες με παιδιά και... κατοικίδια, Έλληνες και ξένοι, κατέκλυσαν τους δρόμους του κέντρου της πρωτεύουσας.

Η γιορτή του αθλητισμού έγινε φέτος σε ιδανικές καιρικές συνθήκες για τους 7.000 συμμετέχοντες στον Ημιμαραθώνιο.

Στα 5 χλμ. θα έλαβαν μέρος 11.000 άνδρες και γυναίκες, στα 3 χλμ. Αγωνίστηκαν 3.500 δρομείς, ενώ στον αγώνα του 1χλμ. για παιδιά και ΑμεΑ οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 600. Παράλληλα, με τον Διεθνή Ημιμαραθώνιο έγινε και το 10ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου δρόμου.

Ο ημιμαραθώνιος Αθήνας έχει νέο ρεκόρ διαδρομής, καθώς ο Παναγιώτης Καραΐσκος έκανε μια εξαιρετική επίδοση στο αγώνισμα.

Ο αθλητής του Σταύρου Καρρέ, τερμάτισε σε χρόνο 1:08.04, καταρρίπτοντας το 1:08.30 που έκανε ο Κώστας Γκελαούζος πέρυσι στον αγώνα.Για τον Καραΐσκο, ο αγώνας ήραν μια πρόβα για τον μαραθώνιο στο Αμβούργο τον Απρίλιο, όπου θα κοιτάξει να πιάσει όριο για το Παγκόσμιο.

Δεύτερος τερμάτισε ο Θοδωρής Αναγνώστου, με χρόνο 1:08.30, επίδοση επίσης καλύτερη, σε σχέση με το περσινό ρεκόρ του Γκελαούζου, ενώ τρίτος ήταν ο Χαράλαμπος Πιτσώλης, που τερμάτισε σε χρόνο 1:08.38. Οι τρεις νικητές έφεραν τον πιο έντονο συναγωνισμό σε 8 διοργανώσεις, με τον τέταρτο της κούρσας, τον Γιάννη Ζερβάκη, να τερματίζει σε 1:08:54.

Στις γυναίκες, ο φετινός ημιμαραθώνιος της Αθήνας, είχε για νικήτρια την Στεφανία Λεοντιάδου, η οποία τερμάτισε σε χρόνο 1:20:43 και άφησε στη δεύτερη θέση την Πολωνή Ναταλία Μιερζλίκιν με 1:22:01 και στην τρίτη την Σόνια Τσεκίνη με 1:22:18. Η Ειρήνη Τσουπάκησυμπλήρωσε την τριάδα στη κούρσα για το πανελλήνιο πρωτάθλημα, με χρόνο 1:22:57.

Περί Ευθύνης

Tα άρθρα δεν αποτελούν απαραίτητα θέση του Ramona Radio Tv blog. Αναρτούμε κάθε άρθρο που αποτελεί κατά την γνώμη μας ερέθισμα προς προβληματισμό και σκέψη. Επίσης δημοσιεύουμε κάθε σχόλιο καθώς ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα. Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως υιοθετούμε τις απόψεις αυτές και διατηρούμε το δικαίωμα στην μη δημοσιευσή συκωφαντικών η υβριστικών σχολιών. Το Ramona Radio Tv news ουδεμία αστική και ποινική ευθύνη φέρει για τα άρθρα που αναδημοσιεύει η ευθύνη ανήκει στους συντάκτες των αρθρων.